جلسه صد و پنجاه و شش 156 ، توضیحات تکمیلی محکومیتهای مهندسین پس از وقوع زلزله ، اشاره کوتاه به ضوابط پارکینگ ها برای کارشناسان تفکیک ، ارائه راه حل برای مسئولیت ناظرین آبفا در شبکه خودکار باران ، مسئولیت ناظرین تاسیسات مکانیکی در خصوص موتور آسانسور ، بازخوانی پرونده برق گرفتگی در زمان بهره برداری از ساختمان ، بیان عملکرد فیوز محافظ جان و سیم ارت ، چاه صاعقه و همبندی مضاعف

 1. صفحه اصلی
 2. آموزش حقوق مهندسی
 3. آموزش جامع حقوق مهندسی در ساخت و ساز شهری ایران ، 157 جلسه 200 ساعته
 4. جلسه صد و پنجاه و شش 156 ، توضیحات تکمیلی محکومیتهای مهندسین پس از وقوع زلزله ، اشاره کوتاه به ضوابط پارکینگ ها برای کارشناسان تفکیک ، ارائه راه حل برای مسئولیت ناظرین آبفا در شبکه خودکار باران ، مسئولیت ناظرین تاسیسات مکانیکی در خصوص موتور آسانسور ، بازخوانی پرونده برق گرفتگی در زمان بهره برداری از ساختمان ، بیان عملکرد فیوز محافظ جان و سیم ارت ، چاه صاعقه و همبندی مضاعف
جلسه بعدی
جلسه صد و پنجاه و هفت 157 ، شرح مختصری از سامانه ثبت گزارشات مرحله ای ناظرین در شهرداری تهران ، مسئولیت مهندسین ناظر پس از عقد قرارداد نظارت حتی قبل از صدور جواز ، تاکید بر دقت مهندسین ناظر و طراح به حیله سازندگان در قول و قرارهای شفایی با بازخوانی پرونده ، نحوه عملکرد مهندسین ناظر برای حالتیکه ساختمان از صلاحیت آنها خارج میشود ، اهمیت تاریخ زدن در زیر امضا برای مهندسین ناظر با بازخوانی پرونده ، شرح تخلف گرفتن نظارت مقیم و نظارت مستمر بطور همزمان برای ناظرین ، شرح نکاتی از بیمه مسئولیت مهندسین ناظر و طراح و همچنین بیمه مسئولیت مجریان گاز
جلسه قبلی
جلسه صد و پنجاه و پنج 155 ، سندروم خانه بیمار ، اهمیت استفاده از پیمانکاران فرعی صاحب صلاحیت در تبرئه صاحبکار در حوادث کاری ، روش قانونی اصلاح ایرادات دودکش یک واحد از آپارتمان ، تبیین مسئولیت ناظرین آبفا و تاسیسات مکانیکی در خصوص تاسیسات مکانیکی و شبکه خودکار باران و اطفاء حریق ساختمان

توضیحات تکمیلی محکومیتهای مهندسین پس از وقوع زلزله ، اشاره کوتاه به ضوابط پارکینگ ها برای کارشناسان تفکیک ، ارائه راه حل برای مسئولیت ناظرین آبفا در شبکه خودکار باران ، مسئولیت ناظرین تاسیسات مکانیکی در خصوص موتور آسانسور ، بازخوانی پرونده برق گرفتگی در زمان بهره برداری از ساختمان ، بیان عملکرد فیوز محافظ جان و سیم ارت ، چاه صاعقه و همبندی مضاعف

فهرست این جلسه 🔻 👈 .

 

متن پیش روی برگردان فایل صوتی است که به همت گروه نگارش آماده و در اختیار شما قرار گرفته است.

مرجع حقوق مهندسی ایران همیار و همراه جامعه مهندسی ایران

در تکمیل عنوان یکی از جلسات گذشته فرض بفرمائید ساختمانی با اهمیت متوسط که دراستاندارد2800 درگروه سوم قرار دارد، در شب زلزله آسیب ببیند، ولی کسی در آن کشته نشود، اما فقط نیاز به تعمیرات جزئی و مقاوم سازی داشته باشد؛ همانطور که گفتیم نه سازنده و نه ناظر و نه مجری ذیصلاح تقصیر نخواهند گرفت. اما حالتی وجود دارد که اگر در بازدید کارشناس رسمی دادگستری از ساختمان؛ ثابت شود که ساختمان در زمان اجرا و احداث، مطابق نقشه مصوب اجرا نشده است، مثلاً وال پست درست اجرا نشده و یا کلاً اجرا نشده است و یا کیفیت بتن پائین است و در ساخت ساختمان کم فروشی شده و غیره…..آیا باز ناظر و مجری و سازنده درصد تقصیر میگیرند؟ جواب این است که بله تقصیر میگیرند. در جلسه 150 که پرونده بیمارستان اسلام آباد غرب در شب زلزله را بازخوانی کردیم گفتیم که کسی در این بیمارستان در شب زلزله کشته نشد؛ اما کارشناسان باز هم به دلیل ضعف در طراحی و اجرا؛ پیمانکار و محاسب و ناظر را درصد تقصیر دادند.

به عبارتی دیگر فرض کنید که اگر شخص بهره برداری مدعی شود که ساختمانش در زمان احداث دارای اشکال اجرایی بوده و یا به هر طریقی محاسباتش را کنترل کرده و متوجه ایراد محاسباتی  شده باشد؛ حتی ساختمان در شب زلزله کوچکترین آسیبی هم ندیده باشد؛ حتی بدون وقوع زلزله؛ اگر بتواند به کارشناسان رسمی دادگستری ادعایش را اثبات نماید؛ میتواند پای تیم مهندسی را به محاکم قضایی باز کرده و از مسببین خسارت بگیرد.

 • حال حالتهایی وجود دارد که در زمان احداث، سازنده برای عبور کانال کولر چند تیرچه را شکسته است و یا عملیات را با کیفیت پایین اجرا کرده است و شما به عنوان بهره بردار متوجه این موضوع شده اید. در این حالت حتماً نباید سقف تغییر شکل بدهد و یا ترک سازه ای بردارد تا شما به عنوان مالک واحد، اقدام به شکایت کنید؛ بلکه می توانید بدون تغییر شکل سقف و یا هرگونه خسارت پیشرونده ای از سازنده و ناظر و مجری آن در محاکم قضایی، طرح شکایت کنید و آنها را ملزم به اصلاح و یا جبران خسارات کنید.

موضوع جالبی که سئوال شده بود و تاکنون مطرح نگریده است؛ این است که اگر زلزله ای بالاتر از زلزله طرح بیاید تکلیف تیم مهندسی چیست؟

خب پاسخ این است که در این صورت هیچ یک از اعضای تیم مهندسی، تقصیری نخواهند گرفت. اما اگر مالکی پس از چنین زلزله ای زنده ماند و توانست به کارشناسان رسمی دادگستری مشکلات اجرایی را در ساختمان اثبات نماید، می تواند فقط بابت آن قسمتی که مشکل اجرا دارد و تخریب شده است؛ از تیم مهندسی شکایت کرده و ادعای خسارات کند. البته این مباحث، بحث نظری بوده و تاکنون در واقعیت اتفاق نیافتاده است. این را هم ذکر کنیم که این قضیه” سالبه به انتفاع موضوع” نمی باشد ( رجوع به جلسه 94).

 • به طور خلاصه مبحث فوق را مجدداً توضیح می دهیم چون سئوالات زیادی در این زمینه شده بود. پس اگر زلزله ای بیاید و ساختمانی با اهمیت متوسط (گروه سوم) در محل کانون زلزله طرح واقع شده باشد و نمای این ساختمان تخریب شود و یا آسیب دیگری ببیند؛ اگر در بازدید هیات کارشناسی رسمی دادگستری، ثابت شود که علت خرابی و آسیب به ساختمان، کم فروشی در زمان ساخت و کوتاهی تیم سازنده بوده است و منشاء آسیب های وارده همین باشد، و مهندس ناظر این تخلفات را گزارش نکرده و تائیدیه پایانکار صادر کرده باشد، و طراح هم در طرح خود ساختمان را در گروه متوسط ندیده و ضوابط را رعایت نکرده است؛ آنگاه علاوه بر سازنده و پیمانکار؛ تیم مهندسی هم درصد تقصیر خواهند گرفت.
این مطلب هم میتونه مفید باشه  جلسه ده 10 ، شرح آنکه چرا مهندس متعهد به نتیجه است و شرح نوشتن گزارش مرحله تخریب و نحوه نوشتن دستور کار

سئوالی مطرح شده بود با این مضمون که درآئین نامه 2800 برای ساختمان های گروه سوم و چهارم خسارات جانی ناچیز بعد از زلزله دیده شده است. پس این دو گروه باهم چه تفاوتی می توانند داشته باشند و منظور از خسارات ناچیز جانی چیست و تشخیصش با کیست؟ ملاحضه بفرمائید برای گروه ساختمانی متوسط؛ آئین نامه میگوید که ساختمان در شب زلزله در این گروه میتواندآسیب ببیند بطوری که حتی قابل بهره برداری هم نباشد اما نباید آوار شده و کامل بر سر ساکنانش تخریب شود و خسارات جانی باید حداقل باشد. اما در ساختمان های گروه چهارم با اهمیت کم، ساختمان اگر تخریب  و آوار هم بشود اشکالی ندارد و باید خسارات جانی حداقل باشد. پس ملاحضه می فرمائید که تفاوت این دو گروه ساختمانی در همین بحث تخریب و آوار شدن درگروه چهارم و آسیب دیدن ساختمان در گروه سوم می باشد. اما تشخیص ناچیز بودن خسارات جانی به ساکنان فقط با قاضی و گروه کارشناسان رسمی دادگستری و نظر این هیات دارد.

 • در جلسه 153 و بحث تفکیک در خصوص پارکینگها دو تصویر بر اساس ضوابط شهرداری و ضوابط اداره ثبت اسناد و املاک نشان دادیم و مغایرت این دو ضوابط را تشریح کردیم. در اینجا لازم است یک نکته ای را اصلاح کنیم که دوستان کارشناس تفکیک متذکر شدند و آن فاصله مستطیل فرضی پارکینگ با دیوار در نقشه ضوابط ثبت است که در تصویر، این فاصله صفر در نظر گرفته شده است. اما صحیح آن 30 سانتیمتر است که در اینجا آن را اصلاح میکنیم. اما از نظر ضوابط شهرداری ها این فاصله اگر صفرهم باشد اشکالی ندارد.

ادامه بحث در خصوص ناظرین آبفا می باشد.در جلسات گذشته عنوان کردیم که نظارت بر اجرای شبکه خودکار باران بر عهده ناظرین آبفا می باشد. درگروه تخصصی مکانیک سازمان نظام مهندسی استان تهران در این خصوص اختلاف نظری وجود دارد و عده ای این نظریه را قبول داشته و عده ای با توجه به بخشنامه های جاری مخالف این نظریه میباشند که ناظر آبفا مسئول نظارت بر سیستم خودکار باران میباشد. اما پیشنهاد می کنیم ناظرین آبفا در حین نظارت مستمر خود اگر مشاهده کردند که سازنده ها شبکه خودکار باران را اجرا نمی کنند و توجهی به این موضوع ندارند و ناقص اجرا می کنند؛ نامه ای به سازنده و تک ناظر و هماهنگ کننده و سازمان نظام مهندسی  با این مضمون بنویسند که اینجانب صلاحیت نظارت بر اجرای شبکه خودکار باران را ندارم و لازم است که یک نفر مهندس ناظر بر تاسیسات مکانیکی برای نظارت بر شبکه خودکار باران توسط سازنده به خدمت گرفته شود. اگر کسی به این نامه ناظر آبفا، توجهی نکرد لازم است که ناظر آبفا طی نامه ای دیگر به سازنده و تک ناظره و هماهنگ کننده و سازمان نظام مهندسی اعلام نماید که با توجه به صلاحیت اینجانب، فقط شبکه آب و فاضلاب این ساختمان توسط اینجانب نظارت و تائید می شود و تائید شبکه خودکار باران این ساختمان در صلاحیت من نمی باشد. البته لازم به ذکر است که این نوع مکاتبات دارای ضعف های حقوقی خاص خود می باشند که باید در رویه های قضایی و نظریات کارشناسان رسمی دادگستری این مسئله را دنبال و مطالعه نمود. باید دید که آیا این مکاتبات بعد از حوادث و عدم عملکرد درست شبکه خودکار باران در آتش سوزی ها می تواند به داد مهندس ناظر آبفا برسد یا خیر؟. باید در این موارد پرونده هایی تشکیل شود و با مباحث نظری نمی توان دراین خصوص اظهار نظر کرد. پیشنهاد می گردد ناظرین دست اندر کار در تیم نظارت اقدام به تنظیم صورت جلسه ای کنند و در آن به استناد بخشنامه های سازمان، ذکر نمایند که صلاحیت نظارت بر شبکه خودکار باران بر عهده ناظر آبفا نیست و مسئولیت ناظر آبفا فقط در خصوص نظارت بر سیستم آب و فاضلاب می باشد. باید با گذشت زمان، دید که آیا این مکاتبات و صورت مجالس در محاکم قضایی به تبرئه ناظر کمکی می کند یا خیر.

موضوع بعدی در خصوص ناظرین تاسیسات مکانیکی می باشد.

 • قبلاً گفتیم که مسئولیت موتور آسانسور با شرکت استاندارد آسانسور می باشد. اما دو پرونده حادثه در خصوص آسانسور در شهرهای ساوه و یزد وجود دارد که ناظرین تاسیسات مکانیکی درصد تقصیر گرفتند. در حادثه ساوه ، در زمان بهره برداری به دلیل نقص فنی گیربکس موتور آسانسور و خلاص شدن آن؛ آسانسور سقوط کرده و یک نفر در آن فوت میکند. متاسفانه در این پرونده ناظر تاسیسات مکانیکی 15%تقصیر گرفت.

در پرونده دوم که در یزد اتفاق افتاد در زمان بهره برداری 6 نفر در حین استفاده از آسانسور حمل مصالح که گیربکس موتور آن دچار نقص فنی بوده؛ 11 طبقه سقوط می کنند و هر 6 نفر کشته می شوند و ناظر تاسیسات مکانیکی 10% و هماهنگ کننده 5% تقصیر گرفتند.

ادامه بحث این جلسه در خصوص بازخوانی پرونده برق گرفتگی در زمان بهره برداری می باشد.

بازخوانی پرونده اول

ساختمانی در منطقه رباط کریم مشتمل بر همکف و سه طبقه روی آن بود و در سال 1393پایانکار میگیرد. یکی از ساکنان طبقه اول که پیرمردی مستاجر بود در داخل حمام و زیر دوش به دلیل برقدار شدن آب دوش حمام بطور ناگهانی دچار برق گرفتگی شدید می شود و فوت میکند. پسر 17 ساله خانواده که صدای فریاد پدر را میشنود برای کمک به پدر خود وارد حمام میشود که متاسفانه او هم دچار برق گرفتگی شده و فوت می کند. برادر بزرگتر که صحنه را می بیند بلافاصله کنتور برق را قطع می کند.در این حادثه دو نفر کشته می شوند و خروجی پرونده دادگاه بدین صورت شد که صاحب  و مالک اصلی واحد 20% به دلیل نا ایمن بودن ساختمان اجاره داده شده و تک ناظر 15% به دلیل تائید صدور پایانکار برای ساختمان فاقد فیوز محافظ جان و متوفایان10% به دلیل استفاده از حمام نا ایمن و عدم توجه به وضعیت لامپ روشنایی حمام و سازنده هم 55% تقصیر گرفتند.

کارشناسان رسمی بعد از بررسی حادثه متوجه شدند که ساختمان فاقد فیوز محافظ جان میباشد و لامپ روشنایی حمام که با سیم از روی سقف کاذب عبور کرده بود منشاء این برق گرفتگی اعلام گردید.

این مطلب هم میتونه مفید باشه  جلسه شصت و شش 66 ، شرح مسئولیت مهندس ناظر گودبرداری ! ، بازخوانی یک پرونده در خصوص عدم رعایت ایمنی در استاندارد آتشنشانی ، بیان تفاوت شبکه خودکار باران با سیستم اعلام و اطفا حریق ، اهمیت کنترل ابعاد سرویس بهداشتی و حمام و کنترل اجرای جک معلول برای ناظرین معماری و هماهنگ کننده ، چگونگی طرح شکایت کیفری بر علیه شهرداری در صورت مسدود کردن حق امضا مهندسین ناظر ، چگونگی ثبت نام در " سامانه ثنا " در قوه قضائیه

بهتر است که لامپ های داخل حمام از نوع  ال ای دی LED بوده و آب بند باشند تا بخار آب و آب باعث اتصال و برق گرفتی در آن نشود.

[ پیشنهاد میشود از چراغهایی با ولتاژ 12 یا 24 و تکنولوژی جدید استفاده شود و ترانس آن خارج از فضای حمام و رختکن نصب شود و سیم کشی داخل حمام فقط برق 12 یا 24 ولت داشته باشد . ]

 • قبلاً گفتیم که تمام واحد های ساختمانی باید دارای کلید محافظ جان و چاه ارت باشند. حتی تمامی مشاعات و موتور خانه و آسانسور هم باید دارای کلید محافظ جان باشد. اینها الزمامات بوده و مهندسان ناظر تاسیسات برقی باید این موارد را کنترل و نظارت کنند. چاه ارت باید توانایی تحمل 2 اُهم مقاومت را داشته باشد و با ارت سنج بتوان این مقاومت را اندازه گیری کرد. صفر شدن مقاومت در چاه ارت غیر ممکن است. داخل پریز های برق باید سه رشته سیم وجود داشته باشد که شامل فاز و نول و سیم ارت می باشد. کلید محافظ جانی که داخل جعبه مینیاتوری وجود دارد؛ فقط سیم نول و سیم ارت به آن وصل می شود.کلید محافظ جان باید بتواند تا 25 میلی آمپر برق را شناسایی کند چون آستانه تحمل انسان 40 میلی آمپر برق است و بیشتر از آن باعث مرگ می شود، بنابراین وقتی نشتی برق به حد 25 میلی آمپر میرسد کلید محافظ جان خود بخود می پَرد. پس تمام پریز های برق باید به سیم ارت مجهز باشند.

در جلسه 111 در خصوص سیم های همبندی توضیحات لازم داده شد در اینجا به زبان ساده تر؛ مجدداً این را توضیح مختصری خواهیم داد. فرض کنید که پریز برقی داخل آشپزخانه وجود دارد و ماشین لباسشویی هم به این پریز برق وصل می باشد و این پریز سیم ارت هم دارد. اگر ماشین لباسشویی نشت برق داشته باشد و این نشتی بیشتر از 25 میلی آمپر باشد؛ چون کلید محافظ جان توان تشخیص 25 میلی آمپر را دارد؛ خواهد پَرید.این داستان برای تمام مصرف کننده های خانگی صادق است.

حال فرض کنید که در یک ساختمانی که تراسش فاقد روشنایی است؛ ساکنان آن قصد دارند که از یکی از پریز های برق که سیم ارت هم دارد به روش سیم کشی روکار برای تراس روشنایی ببرند و اقدام به سیم کشی فقط فاز و نول  می کنند و سیم ارت را به تراس ا نتقال نمی دهند. حال مجبوراً قسمتی از سیم را از روی چهار چوب پنجره عبور میدهند و فلز پنجره را با دریل سوراخ کرده و سیم را از آن عبور می دهند. لبه تیز  این  سوراخ، اگر روکش سیم برقدار را پاره کند، برق نشت کرده و تمام اسکلت ساختمان برقدار شده و اگر لوله های آب حتی  از جنس پروپیلن باشند چون ممکن است یکی از اتصالات آن فلزی باشد و به اسکلت متصل باشند، برقدار شده و در نتیجه آب مصرفی برقدار میشود و ساکنان هنگام استفاده از آب؛ دچار برق گرفتگی می شوند. اما اگر ساختمان  کلید محافظ جان داشته باشد؛ بلافاصله نشت برق را تشخیص داده و عمل می کند. پس نشت برق ممکن است از مصرف کننده ها نباشد بلکه از اتصال سیم برق به اسکلت ساختمان باشد. در سیستم همبندی؛ کل  اسکلت را مدیریت می کند که به هم پیوسته باشد از آرماتور های فونداسیون گرفته تا تمام اسکلت سازه و تاسیسات برقی و مکانیکی.

تمام فلسفه کار مهندسی؛ کنترل خطر می باشد.

 • امکان به صفر رساندن خطر وجود ندارد اما کنترل و مدیریت آن امکان پذیر است.فرض کنید که دو سر یک میلگرد نمره 18 را به دو گیره هیدرولیکی متصل می کنیم و تست کشش میلگرد انجام میدهیم. در این حالت نمی توان تشخیص داد که این میلگرد از چه ناحیه ای گسیخته می شود. اما اگر در یک نقطه ای از طول میلگرد توسط اَره شکافی در حدود2 تا 3میلیمتر ایجاد کنیم، می توان تشخیص داد که گسیختگی از چه ناحیه ای شروع خواهد شد. بنابراین می توان محل گسیختگی را خودمان کنترل ومدیریت کنیم و تعیین کنیم که گسیختگی در کجا اتفاق بیفتد. در طراحی سازه هم کنترل و مدیریت گسیختگی های نقاط مختلف سازه به دست مهندس محاسب می باشد. در بحث همبندی هم شرایط به همین صورت است که باید تمام اسکلت ساختمان و  تاسیسات مکانیکی و در ها و پنجره ها بدون کمترین مقاومتی در مقابل نشت برق به هم، همبندی شوند. یعنی اگر در نقطه ای برق، نشتی داشت و به قسمت های مختلف ساختمان رسوخ کرد؛ خبر این نشتی بلافاصله به کلید محافظ جان برسد و عمل نماید و فیوز بِپَرَد.

بهترین حالت برای همبندی در سازه های فولادی و بتنی این است که برای هر دو طبقه بطور مجزا، همبندی اجرا گردد و به چاه ارت وصل شود، تا تمام نقاط ساختمان هم پتانسیل شوند و افت پتانسیل نداشته باشیم و مقاومت الکتریکی مجموعه ساختمان پائین بیاید. خب حال اگر نشت برق خارج از ساختمان باشد تکلیف چیست؟

این مطلب هم میتونه مفید باشه  جلسه هشتاد و هفت 87 ، شرح نحوه تنظیم قراردادهای مشارکت در ساخت برای املاکی با وقف عام و وقف خاص و بررسی ابعاد حقوقی آنها با بازخوانی یک پرونده واقعی

در جلسه 111 پرونده ای (پرونده دوم ) بازخوانی شده که در اینجا به بازخوانی مجدد آن خواهیم پرداخت

ساختمانی ویلایی یک طبقه؛ در نوشهر، که دارای سقف شیروانی بود؛ در جایی قرارداشت که سیم برق20کیلوولت از روی فضای بالای این ویلا عبور کرده بود و به هر دلیلی نازک شده بود و اتصال کرده و پاره می شود و بر روی  سقف شیروانی می افتد و به دودکش شوفاژ وصل می شود و نوک کابل برق لخت، به ورق شیروانی متصل می شود. به دلایل نامعلومی دیسپاچینگ شبکه سراسری برق عمل نمی کند و برق سراسری قطع نمی شود. با این اتصال 20 کیلوولتی به ساختمان؛ کل ساختمان برقدار می شود و پیر مردی که روی تخت خواب خوابیده بود، هنگام بلند شدن دچار برق گرفتگی شده و فوت میکند.

اگر ساختمان دارای سیستم همبندی بود؛ می توانست برق نشتی خارج از ساختمان را هم به چاه ارت هدایت کند. البته مقدار این برق آنقدر زیاد بود که شاید با داشتن سیستم همبندی هم باز دچار برق گرفتگی می شد. اما برای اتصالات خارج از ساختمان که مقدارش کمتر است سیستم همبندی به راحتی جوابگو خواهد بود.

برقگیر برج های بلند در سازه های با ارتفاع زیاد هم همین کار را انجام می دهد و برق حاصل از برخورد صاعقه به ساختمان را به داخل چاه صاعقه منتقل می نماید. در شکل زیر صاعقه گیر برج میلاد تهران و عملکرد جالب آن را در هنگام رعد و برق مشاهده می کنید .

 • برقگیر نصب شده بر روی ساختمان های بلند مرتبه و برجها، مستقیم به چاه صاعقه گیر متصل می باشد. این یک کار مهندسی و کنترل شده می باشد تا صاعقه با آن همه حجم ولتاژ بالا در نقاط مختلف ساختمان پخش نشود و مستقیم به میله صاعقه گیر برخورد کرده و به چاه هدایت شود در غیر اینصورت ممکن است به بدنه ساختمان برخورد کرده و ساختمان را تخریب نماید. یکی از دلایلی که صاعقه به میله صاعقه گیر برخورد می کند وجود اختلاف پتانسیل بین چاه صاعقه گیر؛ که 2 اُهم می با شد، با صاعقه است که تمایل دارد به سمت اُهم کمتر هدایت شود. به این نکته توجه شود که چاه صاعقه با چاه ارت فرق دارد. فاصله این دو باید بر اساس آئین نامه حداقل 20 متر باشد که باید رطوبت اطراف چاه را هم در نظر گرفت؛ زیرا اگر به هم نزدیک باشند این امکان وجود دارد که برق صاعقه که به داخل چاه صاعقه وارد می شود، از طریق چاه ارت به ساختمان برگردد که برای ساکنان بسیار خطرناک و مرگ آور خواهد بود. (این نکته بسیار مهم و حساس است).

نکته مهم دیگری که لازم است رعایت شود همبندی مضائف تمام لوله کشی های آب ساختمان است یعنی اینکه لوله های آب ساختمان را باید به سیستم همبندی کل ساختمان متصل نمود.

در پایان تفالی به حضرت حافظ زدیم و این شعر را به فراخور نزدیکی به فصل بهار تقدیم حافظ دوستان می کنیم :

 غنیمت دان و مَی خور در گلستان

که گل تا هفته دیگر نباشد

 زمان خوش دلی دریاب دریاب

که دائم در صدف، گوهر نباشد

 بیا ای شیخ و از خُم خانه ما

شرابی خور که در کوثر نباشد

بشوی اوراق اگر هم درس مایی

که علم عشق در دفتر نباشد

 بزرگترین انتقامی که می شود از زندگی گرفت، شاد و زیبا زندگی کردن است

این صفحه را در شبکه های اجتماعی با دوستان و همکارانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
پشتیبانی سایت
تیم پشتیبانی

سلام🙂! سوال خود را در واتسآپ برای تیم پشتیبانی ارسال کنید

تیم پشتبانی بزودی پاسخ میدهد

درخواست خود را به شماره 100088100088 تیم پشتیبانی ارسال کنید